Logo

SPECJALISTYCZNA PORADNIA

GINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZA

Samokontrola piersi

 

 

Samokontrolę piersi najlepiej jest wykonywać w pozycji leżącej lub stojącej. Powinnaś badać się już od 20 roku życia, regularnie co miesiąc (najlepiej między 7 a 10 dniem cyklu, liczonym od pierwszego dnia miesiączki). Jeżeli nie miesiączkujesz lub jesteś w ciąży, powinnaś wykonywać systematyczne badania, np. pierwszego dnia każdego miesiąca. Gdy zauważysz coś niepokojącego, idź natychmiast do lekarza.

Pamiętaj! 80% zmian w piersiach kobiety wykrywają same lub ich partnerzy, dlatego tak ważna jest samokontrola. Nawet, jeśli sama nie widzisz niepokojących zmian, kontroluj piersi u lekarza. Po ukończeniu 50 lat zrób mammografię. Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, a guz można usunąć zachowując pierś.

Na stojąco:

Stań przed lustrem. Unieś ręce do góry. Sprawdź, czy nie widzisz zmian w kształcie piersi i kolorze skóry? Czy skóra nie marszczy się i nie ciągnie? To samo skontroluj, opierając dłonie mocno na biodrach. Następnie ściśnij brodawkę. Zobacz, czy nie wydziela się z niej płyn.

Biorąc prysznic lewą rękę połóż z tyłu głowy, prawą na lewej piersi. Lekko naciskając trzema środkowymi palcami, zataczaj drobne kółeczka wzdłuż piersi, z góry na dół i z powrotem. To samo zrób z prawą piersią. Sprawdź, czy nie czujesz stwardnienia lub guzka.

Na leżąco:

Połóż się. Wsuń poduszkę lub ręcznik pod lewy bark, lewą rękę włóż pod głowę. Trzema środkowymi palcami prawej ręki zbadaj lewą pierś, tak jak pod prysznicem. To samo powtórz
z prawą piersią. Wyjmij rękę spod głowy, połóż wzdłuż tułowia i zbadaj pachy. Sprawdź, czy nie masz powiększonych węzłów chłonnych.